• XIX Dzień Papieski – wycieczka kl. VII i VIII do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej
          • XIX Dzień Papieski – wycieczka kl. VII i VIII do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej

          •        16 października 2019r. w 41. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża dane nam było spędzić dzień w Wadowicach, miejscu, gdzie – jak mówił sam Jan Paweł II – „wszystko się zaczęło!”.
                        Nasza podróż śladami Patrona zaczęła się od Kościoła Ofiarowania NMP, w którym znajduje się pamiętna chrzcielnica późniejszego Papieża. Celem głównym stała się dla nas ul. Kościelna 7, gdzie 18.05.1920r. przyszedł na świat Karol Wojtyła, syn Emilii i Karola. Obecnie mieści się tam, otwarte 9.04.2014r., Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
                  Przechodząc przez 16. stref na czterech kondygnacjach kamienicy, przypominaliśmy sobie kolejne etapy życia Karola – Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkryliśmy przedwojenne Wadowice, poznaliśmy także kontekst historyczny Jego działalności. Ekspozycja pozwoliła nam odbyć „podróż w czasie” i zrozumieć, jak ważne w życiu Karola było pierwszych 18 lat życia spędzone w Wadowicach. 
                  Muzeum udostępnia blisko 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i Jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Miejsce to łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, o czym naocznie się przekonaliśmy. 
                 Wizytę w Wadowicach zakończyliśmy na smakowaniu ulubionych papieskich kremówek. Krocząc śladami Patrona, udaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej, jednocześnie podziwiając po drodze przepiękną gamę jesiennych liści. 
               W symbolicznym dniu każdy znalazł coś dla siebie. Przede wszystkim zgłębiliśmy drogę Jana Pawła II do świętości i na nowo odkryliśmy bogactwo życia Papieża z Wadowic, który dorastając w niewielkim małopolskim miasteczku, uczył się szacunku, dialogu, otwartości i zrozumienia dla innych kultur. 
                  Oto jeden z pierwszych wierszy umieszczony przez osiemnastoletniego Karola w pamiętniku koleżanki (25.05.1938r.) – mogliśmy go na nowo odkryć w zwiedzanym muzeum:

            Są takie święte, jasne dni

            - dusza na gody idzie jasna

            w szczęścia oplotach śni

            i zdaje jej się, że po życia kres ostatni

            nie wyjdzie już ze szczęścia złotej matni

            - bo w szczęścia oplotach jasnych śni.

            A potem…

            Przyjdą takie czarne chwile męki, trwogi

            Przyjdą na życie rozstaje, rozłogi

            I staną słupem, i szronią jesieni

            I dręczą duszę…

            - lecz i te się zmienią…

        • Wycieczka integracyjna klasy V śladami Patrona
          • Wycieczka integracyjna klasy V śladami Patrona

          •     16 października w 41 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża – klasa piąta poznawała walory krajobrazowe i kulturowe Pienin. W Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku, dzieci miały okazję zapoznać się z atrakcjami kulturowymi, turystycznymi i przyrodniczymi w tzw. „pigułce”. Aby doznać bezpośredniego kontaktu z przyrodą Pienin klasa V zwiedziła Wąwóz Homole na terenie Jaworek. Krościenko, Szczawnica, Jaworki to m.in. miejsca, w których Jan Paweł II przebywał, chodził po górach, czy też spływał kajakiem jeszcze jako ksiądz,biskup. „ …W Pieninach kardynał Karol Wojtyła był dwukrotnie - latem i zimą. W czasie jednej z wycieczek w 1954 roku zatrzymał się w schronisku Orlica. W maju 1955 roku uczestniczył jedyny raz w Międzynarodowym Spływie Kajakowym im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu. Wąwóz Homole przeszedł w 1966 roku wraz z prymasem Stefanem Wyszyńskim”.

                   Uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą i spostrzegawczością podczas udziału w konkursach i zadaniach przyrodniczych. Piękny jesienny krajobraz i słoneczna pogoda przyczyniły się do dobrej i wesołej atmosfery wycieczkowiczów.

             

            Wych. P. C.

        • Apel z okazji XIX Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy…”
          • Apel z okazji XIX Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy…”

          •         W dniu 15 października 2019 r. odbył się apel z okazji 41 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża , który obrał sobie imię Jan Paweł II. Członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego przypomnieli najważniejsze wydarzenia z życia Jan Pawła II od października 1978 r

             

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          •  „Dzieci rodzą się ze skrzydłami.

            Nauczyciele pomagają im je rozwinąć”.

                                                 /Janusz Korczak/

                  14 października 2019 r.  w naszej szkole odbyła się akademia  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor Magdaleny Górczyk - Figiel, która przywitała zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów.

             

            Program artystyczny przygotowali uczniowie klas I – III pod kierunkiem swoich wychowawców. W programie artystycznym wystąpili również uczniowie z klasy VI – Krzysztof Rembiasz, Melchior Pustułka i Franciszek Sromek, z klasy VII – Kinga Kowalik i Piotr Bodziony, z klasy VIII Anna Zielińska i Piotr Rembiasz. Młodzi artyści swoim występem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za pracę nauczyciela, jego poświęcenie oraz troskę o dobro uczniów.

             

            Po części artystycznej przewodniczący i zastępca  Samorządu Uczniowskiego wręczyli zaproszonym gościom laurki.

        • ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I
          • ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I

          •  „Wykształcenie to dobro, którego nikt nie jest w stanie nas pozbawić.”

             

             Menander

             

             

             

                      7 października  od samego rana w Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Brzeznej- Litaczu panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w odświętny  strój galowy,  dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby Ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

                     Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani dyrektor mgr Magdalena Górczyk- Figiel  powitała gorąco rodziców, nauczycieli, uczniów, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą, której "oddała głos". Dzieci wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne, które ćwiczyły cały miesiąc. Po części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed Sztandarem Szkoły pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania pierwszaków na uczniów naszej szkoły. Uczniowie otrzymali dyplom pasowania na ucznia oraz pierwszy dokument – legitymację szkolną.       

            Również rodzice pamiętali o święcie swoich dzieci. Przygotowali kuferki pełne słodyczy i wspaniały poczęstunek.

                   Ten dzień z pewnością na długo pozostanie dzieciom w pamięci. Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie lata szkolne. 

             

        • „ DZIEŃ CHŁOPAKA”
          • „ DZIEŃ CHŁOPAKA”

          •      30 września 2019r. odbył się tradycyjny już tzw. „ Dzień chłopaka”. Eleganccy, sympatyczni, szarmanccy koledzy zostali wybrani przez swoje koleżanki z poszczególnych klas jak ci – „naj”… . Wybrani chłopcy zostali nagrodzeni słodyczami i brawami.

                 Równocześnie ostatni poniedziałek miesiąca został pierwszym dniem nowego zwyczaju w naszej szkole tzw. „Dniem Elegancji”. Uczniowie elegancko ubrani będą nagradzani.

            Opiek. SU Paweł Ciągło

        • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego 2019/2020
          • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego 2019/2020

          •     20 września odbyły się wybory mające za zadanie wyłonienie przewodniczącego Rady Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Kandydatami byli uczniowie chętni spełniający kryteria na kandydatów oraz przedstawiciele samorządów klasowych klas V-VIII. Kilka dni wcześniej kandydaci mieli okazję zaprezentować swój program działania przed społecznością szkolną.

                  Ciekawe pomysły sprawiły, że największą ilość oddanych głosów uzyskał Franciszek Sromek z klasy VI, a jego zastępcą została Zofia Górowska.

                                                                                                                            Opiek. SU  Paweł Ciągło

        • LATO MINĘŁO !
          • LATO MINĘŁO !

          •         Wprawdzie kalendarzowe lato nadal trwa, ale rozpoczęcie roku szkolnego otwiera nowy etap w życiu każdego ucznia. Po wakacjach – dojrzalsi i pełni entuzjazmu – powracają, by podjąć inne niż do tej pory wyzwania i obowiązki, dzięki którym stopniowo zrealizują własne plany i zbliżą się do spełniania marzeń.

                 Uroczyste otwarcie roku szkolnego 2019/20 miało miejsce 2 września 2019 roku. Dyrektor szkoły przedstawiła niezbędne informacje na temat organizacji pracy w bieżącym roku, nowych nauczycieli i osobiste oczekiwania wobec społeczności szkolnej. Duże zmiany personalne dotyczą przede wszystkim kadry nauczycieli przedmiotów, takich jak: fizyka, geografia, biologia, chemia, wos i informatyka. Ponadto grono pedagogiczne powiększyło się o wychowawczynię kl. I – p. Renatę Plata, która poprowadzi także świetlicę oraz o p. Jadwigę Żelasko zatrudnioną w bibliotece.

                    Pani dyrektor zwróciła również uwagę na przypadającą 1 września 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i rocznicę podpisania porozumień sierpniowych z 1980 roku. Pamięć o tych wydarzeniach ma stanowić przestrogę dla kolejnych pokoleń, które nie mogą pozostawać obojętne, niedoinformowane, pasywne.

                Uczniowie przyjęli życzenia wiary we własne możliwości, osiągania jak najwyższych wyników w nauce i zachowaniu; nauczyciele satysfakcji z wykonywanej pracy i uzyskiwania wymiernych efektów działań wychowawczych; z kolei rodzice uiszczenia planów związanych z edukacją swoich dzieci.

                „Koniec jednego to początek drugiego, nie ma granic możliwości, przynajmniej natura nie zna takich”. Niech słowa pisarza Andrzeja Sapkowskiego będą wprowadzeniem w nowy rok szkolny 2019/20, który jest początkiem kolejnej podróży edukacyjnej zarówno nauczycieli, jak i uczniów.